Jdi na obsah Jdi na menu
 


PÍSMENKOVÉ KRÁLOVSTVÍ
Pasování na čtenáře

 

 Za devatero horami a devatero řekami bylo malé království.Vládla tu moudrá a hodná královna Abecedka I.. Nebylo to obyčejné království. Místo pohádkových postaviček tu žila písmenka se svými knížkami.

 Jednoho dne pozvala královna do svého království děti ze druhých tříd. Aby děti nemusely cestovat daleko, domluvily se spolu s ředitelkou Městské knihovny, p. Matlasovou, že se sejdou v místní knihovně.

 Nejprve se paní ředitelka přesvědčila, že děti doopravdy znají písmenka a setkání s královnou si zaslouží. Děti byly bystré a odpovídaly správně na všetečné otázky.

 Konečně mohli všichni kouzelnou formulkou zavolat královnu Abecedku I. Chvíle napětí…Dopadlo to dobře, královna se objevila. Nepřišla však sama, ale vzala si z pohádkového království na pomoc rytíře D´Artagnana.

 Dlouho očekávané pasování na čtenáře mohlo začít. Děti poklekly na připravený kobereček a královna spolu s rytířem mohla začít:
 

Ve jménu pohádek, románů a básní,

jménem všech literárních hrdinů a světů,

za všechny spisovatelky a spisovatele,

knihovnice a knihovníky,

učitelky a učitele,

tě pasuji na ČTENÁŘE.

 

Měj v úctě slovo, ochraňuj knížky
a statečně a čestně, jako pravý rytíř,

se bij za všechno dobré,

co je v nich psáno.

 

 Poté následovalo skutečné pasování doopravdickým mušketýrským mečem. Děti dostaly průkazku do knihovny a drobné dárky. Nakonec se nerady rozloučily s královnou i rytířem, kteří se vrátili zpět do svého kouzelného království.

 Až vezmete do rukou nějakou knížku, zkuste v nich najít královnu Abecedku spolu s jejími poddanými – písmenky. Převypráví Vám jistě mnoho napínavých příběhů a pohádek

 

 Za druháky zpracovala uč. Zachařová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografie