Jdi na obsah Jdi na menu
 Leze leze brouk

Leze leze brouk (po čtyřech) vítr do něj fouk (sednout na chodidla a fouknout do dlaní) překulil se na záda takhle klepe nohama. (třepat nohama)

Leze šneček

Leze šneček podle meze (po čtyřech) svůj domeček s sebou nese (lezt) když si na něj někdo sáhne (lezt) do domečku se hned vtáhne.(zkulit se)

Stojí stojí bedla

Stojí stojí bedla (stát ruce spojené nahoru) ráda by si sedla (sednout si) pletla pletla pletla (rukama plést) až ji z toho pletení ( stále plésti) obě nohy dřevění (klepat nohama)

Had leze z díry

Had leze z díry vystrkuje kníry za ním leze hadice má červené střevíce Had leze z díry vystrkuje kníry bába se ho lekla na kolena klekla bábo se mě nelekej na kolena neklekej.

Ťuká ťuká deštík

Ťuká ťuká deštík (prstíkem ťukat do deštníku) na barevný deštník ťuká ťuká prstíkem kdo je pod tím deštníkem.(ditě, které je pod deštníkem řekne své jméno)

Ruce dáme

Ruce dáme na hlavu, na ramena na tváře .Pohladíme boky, nohy. Ruce zvedneme nahoru, prsty jako ptáčci letí dopředu a dozadu. Dvě malé ruce tleskají klap klap klap, dvě malé nohy chodí ťap ťap ťap, dvě malé ruce ťukaji ťuk, ťuk, ťuk,dvě malé nohy skáčou hop hop hop, Zatočí se v kole a posadí se dole.

Když se tahá za šňůru

Když se tahá za šňůru (rukam jako taháme) šašek skáče nahoru (skákat na místě) protřepává prstama (třepat rukama) vykopává nohama (vykopávat) potom jede na koni (skákat jako na koni) a hezky se ukloní (uklonit)

Paci paci pacičky

Paci paci pacičky, táta koupí botičky a maminka pásek za myší ocásek a babička čepičku za tu černou slepičku a dědeček kabátek za těch 10 prasátek. a kmotříček kožíšek za lískový oříšek.

Paci paci pacičky

Paci paci pacičky mám špinavé ručičky (dívat se na ruce a kroutit) Však já si je neumývám, já se na ně jenom dívám. Jak ta pravá šikovná je ta si pěkně s mýdlem hraje (dělat jako, že si myjeme ruce) Paci paci pacičky už mám čisté ručičky.

Koulela se koulela

Koulela se koulela velikánská brambora (koulet rukama) Neviděla (zakrýt si oči) Neslyšela (zakrýt si uši) že odněkud se shora (podívat se nahoru) padá na ni závora. Kam padáš ty závoro? Na tebe ty bramboro (dát ruce na hlavu) Kdyby tady projel vlak (rukama kývat jako mašinka) byl by s tebe bramborák (plácat dlaněmi jako bramborák)

Přišla velká novina

Přišla velká novina nafoukla se bublina (chodit dokola za zápěstí se držíme) Bublina se nafukuje (zvedáme děti vzhůru) letí letí poletuje (rychle a rychleji do kola utíkáme) Přiletěla nad náš dvůr, udělala prásk a bum (na BUM na zem)

Čistím zoubky řízy řízy

Čistím zoubky řízy řízy Ať jsou bílé jako břízy. Vlevo, vpravo vpředu vzadu. Horní a pak dolní řadu. Ať jsou bílé jako sníh. Ať má každý radost z nich.

Pekla vdolky

Pekla vdolky z bílé mouky.Sypala je perníkem.Dávala je Honzíčkovi otevřeným okýnkem.Jez Honzíčku jsou dobré jsou perníkem sypané. Budou-li ti hodně chutnat mám tam ještě makové.

Každá ruka má prstíčky

Každá ruka má prstíčky sevřeme je do pěstičky. Bum bum na vrátka, to je pěkná pohádka. Nožičky my taky máme,o zem s nimi zadupáme.Bum bum za vrátky už je konec pohádky.

Mám dvě oči

Mám dvě oči na koukání, a dvě uši k naslouchání, Nožičky mám na chození, A ručičky na mazlení. (ukazujeme dle říkanky)

Skáče žába

Skáče žába po blátě koupíme jí na gatě ,na jaké na jaké na zelené strakaté Žába leze do bezu, já tam za ní polezu kudy ona tudy já budeme tam oba dva. (děti skáčou do kruhu jako žáby))

Foukej foukej

Foukej foukej větříčku,(ve stoji ruce nad hlavou a kývat se na strany) shoď mi jednu hruštičku, shoď mi jednu nebo dvě,budou sladké obě dvě.

Šrouby šrouby šroubeček

Šrouby šrouby šroubeček, vyvrtáme vroubeček, šrouby šrouby šroubek vyvrtáme vroubek.

Cinky linky

Cinky linky zvoneček(ruce spojíme nad hlavou a bim bam hlavou na strany),skáče každý chlapeček, cinky linky(ruce spojíme nad hlavou a bim bam hlavou na strany) rolničky , tančí všechny holčičky.(dle říkanky)

Tluče bubeníček

Tluče bubeníček tluče na buben a svolává kluci, holky poďte ven. Máme flinty a bodáky zahrajem si na vojáky heja heja hej nikdo nemeškej.(sed roznožný a dlaněmi tlouct do země)

Kovej kovej kováříčku

Kovej kovej kováříčku, okovej mi mou nožičku, okovej ji hezky dám ti čtyři český, okovej mi obě zaplatím já tobě.

Žába leze po žebříku

Žába leze po žebříku (napodobovat lezení po žebříku) natahuje elektriku, ( ruce pěstma od sebe)nejde to ,nejde to (rukama ne ne) necháme to na léto.

Turek

Turek má turban,ramena,pas,kolena špičky a takhle se nám uklání.( v tureckém sedu a ukazovat)

Takhle cvičí

Takhle cvičí pravá ruka (kroužíme rukou Takhle cvičí levá ruka (kroužíme druhou rukou) Takhle cvičí hlavička (kroužíme hlavou) Takhle roste travička (z dřepu do výponu)

Doktor

Šel pan doktor k nemocnému: Zaklepal (zaťukal na čelo) Zazvonil (zmáčknul nos) Otřel boty (otřel prst pod nosem) A už tam byl (už byl v pusince)

Ručičky

To jsou prsty To jsou dlaně Mýdlo s vodou patří na ně A po mýdle dobré jídlo A po jídle zase mýdlo

Talířek

Talířek je kulatý Polívčička horká Kocourek se nespálí On si do ní fouká (foukáme do dlaní jako do polévky)

Stromeček

Zasadíme stromeček ( v dřepu děláme, že sázíme) Uplácáme hlínu (plácáme hlínu) Zalijeme stromeček Roste roste stromeček (z dřepu nahoru) Zelená se háječek (zatočit) A na větvi poskakuje vrabeček (křídla) Hopsa hopsa hopsasa vrabeček se natřásá (skákat)

Žabička

Žabička maličká vypere si košiličku (dřepy) Usuší ji na sluníčku (sušíme prádlo) Kvaky kvak kvaky kvak (ohýbat ruce v zápěstí) Dělejte to taky tak (tleskat)

Kuřata

Pod stolem drobky kuřata zobky Málo nás, málo nás pojď (jméno dítěte) mezi nás (děti stojí v kole a drží se za ruce a vždy jde vyvolané dítě doprostřed z něčeho udělané kolo až tam jsou všechny) Poslední: pod stolem drobky kuřata zobky hodně nás hodně nás běžte všichni pryč od nás (děti se rozběhnou zpátky do velkého kola)

Prší prší

Prší prší jen se leje venku zůstat nemůžeme schováme se pod okap (uděláme z rukou stříšku)uslyšíme kapy kap.

Šiju boty

Šiju boty do roboty, od soboty do soboty nemám chleba ani sejra všecko mě to kočka snědla-kčc (sedět na zemi, držet se s dítětem za ruce a přetahovat se a na kčc rozpažit ruce)

Eskymáci

Eskymáci to jsou máci, ti když nemaj žádnou práci (pinkat navzájem nosama ve dvojici) sundají si holinky (jako sundat holiky)dávají si pusinky (dát si pusinky)

Točí se vajíčko

Točí se vajíčko točí se točí chyť si ho slepičko chyť si ho kočí ( máma sedí a dítě chodí okolo maminky)Točí se vajíčko točí se točí dívej se mamičko na klín ti skočí (skočit na klín dítě mamince)

Čárka

Čárka (stoj s rukama nahoře) Tečka ( na bobek) vykříčník ( ze dřepu vyskočit do protažení) sedneme si na trávník (sednout si na zadeček)

Muchomůrka

Muchomůrka sedí v lesíčku ,má pěknou červenou hlavičku, Na hlavičce bílé puntíky, vypadá jak deštník veliký. Muchomůrky rády tancují, ze svého kloboučku se radují.

Zelenou se kreslí listí

Zelenou se kreslí listí, listí se však nedá jísti, červenou ti babičko, namaluji jablíčko.

Máme hrnec veliký

Máme hrnec veliký, vaříme v něm knedlíky, Až ten hrnec upadne knedlík z něho vypadne.

Běží myška

Běží myška po strništi, dvě myšátka za ní piští, nad nimi se vznáší drak, batolí se jako mrak.

Mik-Miku

Mik-Miku,Mik-Miku,Mikuláš, přišel s čertem pro koláč, Mik-Miku,Mik-Miku,Mikuláš přinesl nám zimní čas.

Čertíku Bertíku

Čertíku Bertíku, co to neseš v pytlíku, Čertíku Bertíku , co to v pytli máš. Je to myš, černá myš, snad se hochu nebojíš. Čertíku Bertíku pojď jen ke mně blíž.

Mikuláš

Mikuláš ztratil plášť, mikuláška sukni, Hledali nenašli byli oba smutní.

Náš, náš Mikuláš

Náš, náš Mikuláš nese dárka hodným dětem, Náš náš Mikuláš nese dárky nám. Když mikuláš naděluje čertík za ním poskakuje. Náš náš mikuláš nese dárky nám.

Kolíbala bába čerta

Kolíbala bába čerta na pařeze vrbovým, hajej dadej můj čertíku, já to na tě nepovím.


PŘEJATO Z RŮZNÝCH INTERNETOVÝCH ZDROJŮ !
 

Komentáře

Přehled komentářů

Poděkování

(Pája, 19. 10. 2007 19:29)

Děkuji za vysvětlení. Stránky jsou jinak pěkné, musíte jejich tvorbě určitě věnovat spoustu času.

Odpověď

(UČITEL, 18. 10. 2007 21:44)

V textu je tolik chyb proto, že jsem tento text převzal, jak je v závěru napsáno z různých internetových zdrojů a neměl jsem zatím čas to po autorech opravovat, prosím za prominutí. Časem se k tomu snad dostanu...

Pravopis

(Pája, 17. 10. 2007 20:11)

Pane učiteli, proč je v textu tolik chyb?

 

 

PortrétPoslední fotografie